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PRELIMINARIES 
1. Citation 

This document shall be cited as National Postcode Allocation Plan, 2023. 

 

2. Objective of the Document  

The Tanzania Communications Regulatory Authority (TCRA) was mandated by 
the Electronic and Postal Communications (Postal) Regulations, 2018 to allocate, 
manage and regulate addresses and postcodes in the United Republic of 
Tanzania. This document provides general overview on how the Tanzanian 
postcode system is implemented. 
 

3. Definitions & Acronym list  

In this document, unless the context otherwise requires  

“Act” means the Electronic and Postal Communications Act, Cap 306 of the laws 
 of Tanzania; 
 

“Allocated / Allocation” Postcode number / range indicated in the national allocation 
postcode plan for the current/future use;  
 

“Assigned / Assignment” allocated postcodes and currently in-use; 

“CBD” - Central Business District;  

“DPO” – Departmental Post Office; 

“FPO” - Franchised Post Office;  

“GPO” - General Post Office; 

“HPO” - Head Post Office;  

“MDC” - Mail Delivery Centre; 

“postcode” or ‘’postal code’’ means a series of letters or digits appended to a postal 
address for the purpose of making the processing and delivery of mail precise, 
easier and faster; 

 

“Reserved” - Allocated postcodes for future use; 

 

“SPO” - Sub Post Office 

“TCRA” – Tanzania Communications Regulatory Authority; 

“TPC” – Tanzania Posts Corporation; 

“URT” - United Republic of Tanzania; 
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1.0 INTRODUCTION 

The National Postal Policy (2003) calls for the establishment of a comprehensive 

addressing system that includes among others street names and identification of 

buildings, thus facilitating physical delivery of mails, economic and social services. A 

complete address will bear respective postcode. 

In pursuance of Section 41 of the Electronic and Postal Communications Act (EPOCA) 

2010 and Regulation 28 of the Electronic and Postal Communications (Postal) 

Regulations, 2018; Tanzania Communications Regulatory Authority (TCRA) has been 

mandated to: - 

a) Allocate, manage and regulate addresses and postcodes in the United Republic 

of Tanzania; 

b) Regulate the publication and sale of postcode list and directories in compliance 

with the principle of publicity and requiring postal licensees to keep deliveries and 

postcode directories to be available to public free of charge. 

 

TCRA therefore; developed national postcode allocation plan to manage allocation and 

assignment of postcodes in the United Republic of Tanzania (URT).   

National postcode allocation plan describes allocation and assignment of postcode for all 

five (5) postcode categories namely: - 

a) Administrative Areas – Postcode assigned to the Ward; 

b) Post Offices – Postcode assigned to the Post Offices; 

c) Big mailers – Postcode assigned to selected Government Offices;  

d) Landmarks – Postcode assigned to special areas/places; such as, National 

parks, Game reserves, Mountains, etc.; and 

e) Special Activity/Events – Postcode that is temporarily allocated for a special 

event; and released back when the event is over. 

 

2.0      POSTCODE SYSTEM IN TANZANIA 

 

Five (5) digits numeric postcode system was implemented in the United Republic of 

Tanzania, the postcode digits identify the locations from zone to the ward level. The 

country has been divided into six (6) postcode zones and Zanzibar, each zone comprising 

of at least four (4) regions with the exception of Dar es Salaam region which was 

considered as postcode zone, and its administrative Districts being postcode regions.  

Division of postcode zones was based on the landmass, number of households and 

population as per 2002 census conducted by the National Bureau of Statistics. 

Illustrations of 5 digits postcode system is presented in  Table 1 below. 
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Table 1: ILLUSTRATION OF 5 DIGITS POSTCODE SYSTEM 

Postcode Explanation 

 

2  3 1 1 0 
X X X X X 
 

5 Digits (Numeric Postcode System)  

X -  -  -  - 1 = Zone 
 

X X -  -  - 1st and 2nd = Region 
 

X X X -  - 1st, 2nd and 3rd = District or District CBD 
 

X X X X X All 5 Digits = Ward (Delivery area) 
 

All 5 Digits = Post office / Mail Delivery Centres / Big mailers / 
Landmarks /Activity postcodes 
 

 

Figure 1      POSTCODE MAP FOR ZONES / AREA 
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3.0         POSTCODE ALLOCATION  

 

Allocation of postcodes in zones/regions are provided in a list of assigned postcodes and 

reserved blocks to accommodate future expansions. New formulated postcode areas in 

a zone, region or district will take the postcode from the reserved block of the respective 

postcode area in ascending order and NOT inserted in between the allocated postcodes. 

For example, reserved postcodes in Kinondoni district are in range of between 14135 – 

14199, if new ward is created in Kinondoni District then postcode 14135 will first be used, 

regardless of the geographical location. 

 

High level postcode structure for all regions and their respective zones/area are 

presented in Table 2, 3 & 4 below.  

 

Table 2: POSTCODE STRUCTURE FOR DAR ES SALAAM 

Postcode 

Zone  

Postcode Region  Assigned 

Postcodes 

DSM 1XXXX Ilala Central Business District (CBD) 11000  

Ilala 12000 

Kinondoni 14000 

Temeke 15000 

Ubungo 16000 

Kigamboni 17000 

Reserved postcodes for Dar es Salaam 13000, 18000, 19000   

 
Table 3  POSTCODE STRUCTURE FOR OTHER REGIONS 

Postcode Zone  Postcode Region 

Name 

Assigned 

Postcodes 

Reserved Postcode          

for Regions 

   

Northern 2XXXX Tanga 21000 22000 

Arusha  23000  24000 

Kilimanjaro 25000 26000 

Manyara 27000 28000 
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Postcode Zone  Postcode Region 

Name 

Assigned 

Postcodes 

Reserved Postcode          

for Regions 

Reserved postcodes for Northern Zone 20000, 29000  

 

Lake 3XXXX Geita 30000 ------- 

Mara 31000 32000 

Mwanza  33000 34000 

Kagera 35000 36000 

Shinyanga 37000 38000 

Simiyu 39000 ------- 

 

Central 4XXXX Dodoma 41000 42000 

Singida 43000 44000 

Tabora 45000 46000 

Kigoma 47000 48000 

Reserved postcodes for Central Zone 49000  

 

Southern Highlands 5XXXX Katavi 50000 ------- 

Iringa 51000 52000 

Mbeya 53000 -------- 

Songwe 54000 -------- 

Rukwa 55000 56000 

Ruvuma 57000 58000 

Njombe 59000 -------- 

 

Coast 6XXXX Pwani 61000 62000 

Mtwara 63000 64000 
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Postcode Zone  Postcode Region 

Name 

Assigned 

Postcodes 

Reserved Postcode          

for Regions 

Lindi 65000 66000 

Morogoro 67000 68000 

Reserved postcodes for Coast Zone 60000, 69000  

 

 

Table 4: POSTCODE STRUCTURE FOR ZANZIBAR 

Name of Island Postcode Region Name Assigned 

Postcodes 

Unguja 7XXXX Mjini Magharibi 71000 

Kusini Unguja 72000 

Kaskazini Unguja  73000 

Pemba 7XXXX Kusini Pemba  74000 

  Kaskazini Pemba  75000 

Reserved postcodes for Zanzibar 76000, 77000, 78000, 79000  

 

Table 5: POSTCODE BLOCK ALLOCATED TO INNOVATORS 

Postcode Block Allocated Service 

90900 - 90930 Innovators 

 

4.0    POSTCODE ASSIGNMENT  
 

Postcode assignment for all regions in the URT have the same pattern which identify the 

first three digits as administrative area district or CBD of a respective region and the last 

two digits assigned to service attached to the postcode category. 

 

Special treatment for the postcode assignment in Dar es salaam and central government 

offices in Dodoma and Zanzibar was done, whereby the first two digits represents the 

postcode region, and the last three digits are assigned to the respective postcode 

category. 
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4.1 POSTCODE STRUCTURE FOR ALL OTHER REGIONS  
 

The first three digits represents district or CBD in a respective region, and last two digits 

assigned to respective postcode category. Table 6 Below presents postcode structure 

with the assigned blocks for each postcode category. 

 

Table 6: POSTCODE BLOCKS ASSIGNED TO EACH CATEGORIES IN OTHER 
REGIONS 

POSTCODE CATEGORY POSTCODE BLOCK ASSIGNED SERVICE / OFFICE 

 

Administrative Areas xxx01 – xxx49    

 

Postcodes allocated to Wards 

 

Post offices xxx00  General Post office for Region & 

District level 

 

xxx50 – xxx69 Post offices + MDC 

 

Landmarks xxx70 – xxx79  

 

  

Big Mailers 

 

xxx80  Regional Commissioner 

 

xxx81 District Commissioner 

 

xxx82 - xxx83 

 

xxx86 – xxx87 

 

City/Municipal/District/Town Council 

 

xxx84 – xxx85 

 

xxx88 – xxx95 

 

Government Institutions 

 

Activity postcode xxx96 - xxx99 Temporarily allocated 

 

 
 

4.2 POSTCODE STRUCTURE FOR DAR ES SALAAM 
 

The first two digits represents the postcode region, and last three digits assigned to 

respective postcode category. Table 7 below presents postcode structure with the 

assigned blocks for each postcode category. 

 

Table 7: POSTCODE BLOCKS ASSIGNED TO EACH POSTCODE CATEGORY IN DSM 
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POSTCODE CATEGORY POSTCODE BLOCK ASSIGNED SERVICE / OFFICE 

 

Administrative Areas xx101 – xx199    Postcodes allocated to Wards 

 

Post offices xx200  General post office (GPO) 

 

xx201 – xx399 Post offices + MDC 

 

Big Mailers 

 

 

xx400 – xx499  Government Offices  

xx800  Regional Commissioner 

 

xx881 District Commissioner 

 

xx882 - xx883 

 

xx886 – xx887 

 

City/Municipal/District/Town Council 

 

xx884 – xx885 

 

xx888 - xx995 

 

Government Institutions  

 

Landmarks xx700 – xx799  

 

 

Activity postcode xx996 – xx999 

 

Temporarily allocated 

 

 
 

4.3 POSTCODE STRUCTURE FOR THE CENTRAL GOVERNMENT 
OFFICES IN DODOMA AND ZANZIBAR 
 

Special postcode block was assigned to the central government offices in Dodoma and 

Zanzibar. Whereby, the first two digits represents the postcode region, and the last three 

digits were assigned to selected central government offices. Table 8 Below presents 

postcode structure for the government offices in Dodoma and Zanzibar. 

Table 8: POSTCODE BLOCKS ASSIGNED TO THE CENTRAL GOVERNMENT OFFICES IN 
DODOMA AND ZANZIBAR 

 No Region Postcode Postcode Block 

1.  Dodoma  40xxx xx400 – xx499   

 

2.  Zanzibar  70xxx xx400 – xx499 

 

5.0   POSTCODE ASSIGNED TO OFFICES / SERVICES 
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This section presents postcode list that are currently assigned to selected offices / 

services, the list is revised and published annually. 

Table 9: POSTCODE ASSIGNED TO CENTRAL GOVERNMENT OFFICES OF MAINLAND 

Name Postcode 

Ofisi ya Rais Dodoma Mjini 40100 

Ofisi ya Rais Ikulu Chamwino  40400 

Ofisi ya Rais - Menejimenti ya Utumishi na Utawala Bora  40404 

Ofisi ya Rais – Mipango na Uwekezaji 40403 

Ofisi ya Rais – Tawala za Miko ana Serikali za Mitaa 41185 

Ofisi ya Makamu wa Rais 40406 

Ofisi ya Makamu Wa Rais – Muungano na Mazingira 40407 

Ofisi ya Waziri Mkuu 40410 

Ofisi ya Waziri Mkuu - Kazi, Vijana, Ajira na Wenye Ulemavu 40411 

Ofisi ya Waziri Mkuu – Sera, Bunge na Uratibu 40412 

Tume ya Taifa ya Uchaguzi 40465 

Wizara ya Mambo ya Nje na Ushirikiano wa Afrika Mashariki 40466 

Wizara ya Fedha  40468 

Wizara ya  Viwanda na Biashara 40469 

Wizara ya  Habari, Mawasiliano na Teknolojia ya Habari 40470 

Wizara ya Kilimo 40471 

Wizara ya Maliasili na Utalii 40472 

Wizara ya Maji 40473 

Wizara ya Madini 40474 

Wizara ya    Uchukuzi 40475 

Wizara ya Ujenzi 40476 

Wizara ya Ardhi, Nyumba na Maendeleo ya Makazi 40477 

Wizara ya Afya 40478 

Wizara ya Elimu, Sayansi na Teknolojia 40479 

Wizara ya Utamaduni, Sanaa na Michezo 40481 

Wizara ya Ulinzi na Jeshi la kujenga Taifa 40482 

Wizara ya Mambo ya Ndani 40483 

Wizara ya Sheria na Katiba  40484 

Wizara ya Maendeleo ya Jamii Jinsia, Wanawake na Makundi Maalum 40486 

Wizara ya Mifugo na Uvuvi 40487 

Wizara ya Nishati 40488 

Bunge la Jamhuri ya Muungano wa Tanzania 40490 

Mahakama Kuu 40491 

 
 
Table 10: POSTCODE ASSIGNED TO CENTRAL GOVERNMENT OFFICES OF ZANZIBAR 
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Name Postcode 

Afisi ya Rais - Ikulu 70400 

Wizara ya Nchi, Afisi ya Rais, Tawala za Mikoa, Serikali za Mitaa na Idara 
Maalum za SMZ 

70401 

Wizara ya Nchi, Afisi ya Rais, Fedha na Mipango 70402 

Wizara ya Nchi, Ofisi ya Rais, Katiba, Sheria, Utumishi na Utawala Bora 70403 

Afisi ya Makamu wa Kwanza wa Rais wa Zanzibar 70456 

Afisi ya Makamu wa Pili wa Rais wa Zanzibar 70460 

Wizara ya Maendeleo ya Jamii, Wazee, Jinsia na Watoto 70466 

Wizara ya Afya 70467 

Wizara ya Uchumi wa Buluu na Uvuvi 70468 

Wizara ya Biashara na Maendeleo ya Viwanda 70469 

Wizara ya Ujenzi, Mawasiliano na Uchukuzi 70470 

Wizara ya Kilimo, Umwagiliaji, Maliasili na Mifugo 70471 

Wizara ya Habari, Vijana, Utamaduni na Michezo 70472 

Wizara ya Ardhi na Maendeleo Ya Makaazi 70473 

Wizara ya Nchi, Afisi ya Rais, Kazi, Uchumi na Uwekezaji 70474 

Wizara ya Elimu na Mafunzo Ya Amali 70475 

Wizara ya Utalii na Mambo ya Kale 70476 

Wizara ya Maji, Nishati na Madini 70477 

Baraza la Wawakilishi Zanzibar 70490 

Mahakama Kuu 70491 

Ofisi ya Baraza la Mapinduzi 70492 

 
Table 11: POSTCODE ASSIGNED TO LOCAL GOVERNMENT OFFICES OF MAINLAND 

Name Postcode 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Dar es Salaam 11882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Dar es Salaam 12880 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ilala 12881 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kinondoni 14881 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Kinondoni 14882 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Temeke 15881 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Temeke 15882 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ubungo 16881 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Ubungo 16882 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kigamboni 17881 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Kigamboni 17882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa waTanga 21180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tanga 21181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Tanga 21182 
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Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Pangani 21381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Pangani 21382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Muheza 21481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Muheza 21482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mkinga 21581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mkinga 21582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Korogwe 21681 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Korogwe 21682 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Korogwe 21683 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Lushoto 21781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Lushoto 21782 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bumbuli 21783 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Handeni 21881 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Handeni 21882 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Handeni 21883 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kilindi 21981 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilindi  21982 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Arusha 23180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Arusha 23181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Arusha  23182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Arumeru 23381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Arusha  23382 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Arumeru  23383 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Monduli 23481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Monduli  23482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Longido 23581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Longido  23582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Karatu 23681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Karatu 23682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ngorongoro 23781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ngorongoro 23782 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kilimanjaro 25180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Moshi 25181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Moshi 25182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Moshi 25183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Hai 25381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Hai 25382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Siha 25481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Siha 25482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mwanga 25581 
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Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mwanga 25582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Same 25681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Same 25682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Rombo 25781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rombo 25782 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Manyara 27180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Babati 27181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Babati 27182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Babati 27183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Hanang 27381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Hanang' 27382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbulu 27481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Mbulu 27482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbulu 27483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kiteto 27581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kiteto 27582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Simanjiro 27681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Simanjiro 27682 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Geita 30180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Geita 30181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Geita 30182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Geita 30183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nyang'hwale 30281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nyang'hwale 30282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Chato 30381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chato 30382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbogwe 30481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbogwe 30482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bukombe 30581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bukombe 30582 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mara 31180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Musoma 31181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Musoma 31182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Musoma 31183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Butiama 31281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Butiama 31282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Rorya 31381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rorya 31382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Tarime 31481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Tarime 31482 
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Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tarime 31483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bunda 31581 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Bunda  31582 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bunda 31583 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Serengeti 31681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Serengeti 31682 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mwanza 33180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nyamagana 33181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Mwanza 33182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ilemela 33281 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Ilemela 33282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Sengerema 33381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Sengerema 33382 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Buchosa 33383 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Misungwi 33581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Misungwi 33582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ukerewe 33681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ukerewe 33682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kwimba 33881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kwimba 33882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kagera 35180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bukoba 35181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Bukoba 35182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bukoba 35183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Misenyi 35381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Misenyi 35382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Karagwe 35481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Karagwe 35482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Muleba 35581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Muleba 35582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Biharamulo 35681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Biharamulo 35682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ngara 35781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ngara 35782 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kyerwa 35881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kyerwa 35882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Shinyanga 37180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Shinyanga 37181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Shinyanga 37182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Shinyanga 37183 
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Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kahama 37381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ushetu 37382 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kahama 37383 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Msalala 37386 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kishapu 37581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kishapu 37582 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Simiyu 39180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bariadi 39181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Bariadi  39182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bariadi 39183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Itilima 39281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Itilima 39282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Maswa 39381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Maswa 39382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Meatu 39481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Meatu 39482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Busega 39581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Busega 39582 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Dodoma 41180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Dodoma 41181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Dodoma 41182 

Ofisi ya Rais Tawala za Mikoa na Serikali za Mitaa 41185 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bahi 41381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bahi 41382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Chamwino 41481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chamwino 41482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kongwa 41581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kongwa 41582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mpwapwa 41681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mpwapwa 41682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kondoa 41781 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kondoa 41782 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kondoa 41783 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Chemba 41881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chemba 41882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Singida 43180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Singida 43181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Singida 43182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Singida 43183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Iramba 43381 
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Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Iramba 43382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Manyoni 43481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Manyoni 43482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Itigi 43483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mkalalama 43581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mkalalama 43582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ikungi 43681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ikungi 43682 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa waTabora 45180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tabora 45181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Tabora 45182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Uyui 45281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tabora 45282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Sikonge 45381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Sikonge 45382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nzega 45481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Nzega 45482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nzega 45483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Urambo 45581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Urambo 45582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Igunga 45681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Igunga 45682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kaliua 45781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kaliua 45782 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kigoma 47180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kigoma 47181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Kigoma Ujiji 47182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kigoma 47183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kasulu 47381 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kasulu 47382 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kasulu  47383 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kibondo 47481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kibondo 47482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Buhigwe 47581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Buhigwe 47582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Uvinza 47681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Uvinza 47682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kakonko 47781 

 Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kakonko 47782 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Katavi 50180 
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Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mpanda 50181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Mpanda 50182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nsimbo 50183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Tanganyika 50281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mpanda 50282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mlele 50381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mlele 50382 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mpimbwe 50383 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Iringa 51180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Iringa 51181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Iringa 51182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Iringa 51183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kilolo 51381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilolo 51382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mufindi 51481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mufindi 51482 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Mafinga 51483 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mbeya 53180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbeya 53181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Mbeya 53182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbeya 53183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Rungwe 53581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rungwe 53582 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Busokelo 53583 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbalali 53681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbalali 53682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kyela 53781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kyela 53782 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Chunya 53881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chunya 53882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Songwe 54180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Songwe 54181 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Songwe 54182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbozi 54281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbozi 54282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ileje 54381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ileje 54382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Momba 54481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji waTunduma 54482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Momba 54483 
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Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Rukwa 55180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Sumbawanga 55181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Sumbawanga 55182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Sumbawanga 55183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nkasi 55381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nkasi 55382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kalambo 55481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kalambo 55482 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Songea 57180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Songea 57181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Songea 57182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Songea 57183 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Madaba 57186 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Namtumbo 57381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Namtumbo 57382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbinga 57481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Mbinga 57482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbinga 57483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nyasa 57581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nyasa 57582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tunduru 57681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tunduru 57682 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Njombe 59180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Njombe 59181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Njombe 59182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Njombe 59283 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Makambako 59286 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Wangigombe 59381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Wanging'ombe 59382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ludewa 59481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ludewa 59482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Makete 59581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Makete 59582 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Pwani 61180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kibaha 61181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kibaha 61182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kibaha 61183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bagamoyo 61381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bagamoyo 61382 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chalinze 61383 
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Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kisarawe 61481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kisarawe 61482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya   Mkuranga 61581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mkuranga 61582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Rufiji 61681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rufiji 61682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mafia 61781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mafia 61782 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kibiti 61881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kibiti 61882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mtwara 63180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mtwara 63181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Mtwara Mikindani 63182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mtwara 63183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Tandahimba 63381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tandahimba 63382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Newala 63481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Newala 63482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Newala 63483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Masasi 63581 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Masasi 63582 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Masasi 63583 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nanyumbu 63681 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Nanyamba 63682 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nanyumbu 63683 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Lindi 65180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Lindi 65181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Lindi 65182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Lindi 65183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nachingwea 65381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nachingwea 65382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kilwa 65481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilwa 65482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Liwale 65581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Liwale 65582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ruangwa 65681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ruangwa 65682 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Morogoro 67180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Morogoro 67181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Morogoro 67182 



National Postcode Allocation Plan, 2024 

 

Page | 23  
 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Morogoro 67183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mvomero 67381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mvomero 67382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kilosa 67481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilosa 67482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kilombero 67581 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Ifakara 67582 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilombero 67583 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ulanga 67681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ulanga 67682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Gairo 67781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Gairo 67782 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Malinyi 67881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Malinyi 67882 

 
 
Table 12: POSTCODE ASSIGNED TO LOCAL GOVERNMENT OFFICES OF ZANZIBAR 

Name Postcode 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mjini Magharibi 71180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mjini 71181 

Baraza la Manispaa - Mjini 71182 

Bazara la Jiji Zanzibar 71183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Magharibi A 71281 

Baraza la Manispaa Magharibi A 71282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Magharibi B 71381 

Baraza la Manispaa Magharibi B 71382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kusini 72181 

Halmashauri ya Wilaya ya Kusini 72182 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kusini Unguja 72280 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kati 72281 

Baraza la Mji Kati 72282 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kaskazini Unguja 73180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kaskazini A 73181 

Baraza la Mji - Kaskazini A 73182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kaskazini B 73281 

Baraza la Mji - Kaskazini B 73282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mkoani 74181 

Baraza la Mji - Mkoani 74182 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kusini Pemba 74280 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Chakechake 74281 
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Baraza la Mji - Chakechake 74282 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kaskazini Pemba 75180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Wete 75181 

Baraza la Mji - Wete 75182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Micheweni 75281 

Halmashauri ya Wilaya ya Micheweni 75282 

 
Table 13: POSTCODE ASSIGNED TO GOVERNMENT INSTITUTIONS 

Region Institution Name  Postcode 

Arusha Pan African Postal Union (PAPU) 23190 

Arusha TCRA Northern zone 23194 

Dar es Salaam TCRA Hqs 14414 

Dar es Salaam TCRA Eastern zone 14194 

Dar es Salaam Bank of Tanzania 11884 

Dar es Salaam National Identification Authority 11995 

Dodoma TCRA Central zone 41194 

Dodoma Bank of Tanzania 40184 

Mbeya TCRA Southern Highlands zone 53194 

Mwanza TCRA Lake zone 32194 

Zanzibar TCRA Zanzibar office 71194 
 
Table 14: POSTCODE ASSIGNED TO POST OFFICES IN THE URT 

REGION  DISTRICT  WARD  POSTOFFICE NAME  POST 
OFFICE 
TYPE  

POSTCODE 
  

Arusha Arumeru Kikwe NELSON MANDELA FPO 23351 

Arusha Longido  Namanga NAMANGA DPO 23500 

Arusha Arumeru Usa river USA RIVER DPO 23300 

Arusha Arusha Kati UHURU DPO 23151 

Arusha Arusha Levolosi 
ARUSHA TECHNICAL 
COLLEGE FPO 

23153 

Arusha Arusha Levolosi MERU DPO 23150 

Arusha Arusha Sekei ARUSHA HPO 23100 

Arusha Arusha Sekei A.I.C.C FPO 23152 

Arusha Karatu Karatu KARATU DPO 23600 

Arusha Monduli Monduli Mjini MONDULI FPO 23400 

Arusha Ngorongoro Orgosorok LOLIONDO FPO 23750 

Dar-es-salaam Ilala Gongolamboto GONGO LA MBOTO MDC 12258 

Dar-es-salaam Ilala Ilala ILALA DPO 12200 

Dar-es-salaam Ilala Kariakoo KARIAKOO DPO 11254 

Dar-es-salaam Ilala Kipawa AIRPORT DPO 12256 
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Dar-es-salaam Ilala Kipunguni KIPUNGUNI B MDC 12257 

Dar-es-salaam Ilala Kisutu LIBYA DPO 11251 

Dar-es-salaam Ilala Kivukoni 
DAR ES SALAAM 
GPO GPO 

11200 

Dar-es-salaam Ilala Kivukoni SOKOINE DRIVE DPO 11250 

Dar-es-salaam Ilala Kivukoni POSTA HOUSE 
TPC 
Headquarters 

11300 

Dar-es-salaam Ilala Tabata TABATA DPO 12253 

Dar-es-salaam Ilala Upanga Magharibi UPANGA DPO 11252 

Dar-es-salaam Ilala Upanga Magharibi MUHIMBILI DPO 11253 

Dar-es-salaam Kigamboni Kigamboni KIGAMBONI DPO 17200 

Dar-es-salaam Kinondoni Bunju BOKO FPO 14277 

Dar-es-salaam Kinondoni Kawe KAWE DPO 14273 

Dar-es-salaam Kinondoni Kigogo KIGOGO LUHANGA MDC 14267 

Dar-es-salaam Kinondoni Kigogo KIGOGO CCM MDC 14266 

Dar-es-salaam Kinondoni Kinondoni KINONDONI BIAFRA MDC 14253 

Dar-es-salaam Kinondoni Makongo ARDHI UNIVERSITY DPO 14269 

Dar-es-salaam Kinondoni Makumbusho MWANANYAMALA DPO 14256 

Dar-es-salaam Kinondoni Mikocheni KIJITONYAMA DPO 14200 

Dar-es-salaam Kinondoni Msasani OYSTERBAY DPO 14255 

Dar-es-salaam Kinondoni Msasani MSASANI DPO 14254 

Dar-es-salaam Kinondoni Ndugumbi MAGOMENI DPO 14250 

Dar-es-salaam Kinondoni Wazo TEGETA DPO 14278 

Dar-es-salaam Temeke Azimio TEMEKE DPO 15200 

Dar-es-salaam Temeke Chang'ombe CHANG'OMBE DPO 15250 

Dar-es-salaam Temeke Kijichi MTONI KIJICHI MDC 15254 

Dar-es-salaam Temeke Mbagala MBAGALA DPO 15255 

Dar-es-salaam Temeke Mbagala MBAGALA ZAKHEM MDC 15256 

Dar-es-salaam Temeke Temeke PUGU ROAD DPO 15251 

Dar-es-salaam Ubungo Sinza SINZA MDC 16250 

Dar-es-salaam Ubungo Ubungo UBUNGO DPO 16200 

Dar-es-salaam Ubungo Ubungo 
UNIVERSITY OF DAR 
ES SALAAM DPO 

16263 

Dodoma Dodoma Kikuyu kaskazini 
ST. JOHN'S 
UNIVERSITY DPO 

41150 

Dodoma Dodoma Makole BUNGE DPO 41151 

Dodoma Dodoma Kilimani DODOMA HPO 41100 

Dodoma Kondoa Kilimani KONDOA DPO 41700 

Dodoma Kongwa Kibaigwa KIBAIGWA FPO 41550 

Dodoma Kongwa Kongwa KONGWA DPO 41500 

Dodoma Mpwapwa Mpwapwa Mjini MPWAPWA DPO 41600 

Geita Bukombe Katente USHIROMBO DPO 30500 

Geita Chato Chato CHATO DPO 30300 

Geita Geita Kalangalala GEITA DPO 30100 

Geita Mbogwe Masumbwe MASUMBWE DPO 30450 
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Iringa Iringa Gangilonga IRINGA HPO 51100 

Iringa Iringa Ifunda IFUNDA FPO 51252 

Iringa Iringa Kalenga TOSAMAGANGA FPO 51250 

Iringa Iringa Migoli MIGOLI FPO 51253 

Iringa Iringa Mtwivila KIHESA FPO 51150 

Iringa Kilolo Mtitu KILOLO FPO 51300 

Iringa Kilolo Nyalumbu MAZOMBE FPO 51350 

Iringa Mufindi Makungu MGOLOLO FPO 51451 

Iringa Mufindi Malangali MALANGALI FPO 51452 

Iringa Mufindi Mtwango MUFINDI FPO 51450 

Iringa Mufindi Wambi MAFINGA DPO 51400 

Kagera Biharamulo Biharamulo Mjini BIHARAMULO DPO 35600 

Kagera Bukoba Kanyangereko NTOMA MDC 35200 

Kagera Bukoba Miembeni BUKOBA HPO 35100 

Kagera Karagwe Kayanga KARAGWE DPO 35400 

Kagera Missenyi Kanyigo KANYIGO FPO 35350 

Kagera Missenyi Kyaka KYAKA DPO 35300 

Kagera Muleba Kamachumu KAMACHUMU DPO 35550 

Kagera Muleba Kashasha RUBYA FPO 35551 

Kagera Muleba Muleba MULEBA DPO 35500 

Kagera Ngara Ngara Mjini NGARA DPO 35700 

Kagera Ngara Rulenge RULENGE FPO 35750 

Kaskazini 
Pemba Wete Bopwe WETE DPO 75100 

Kaskazini 
Unguja Kaskazini B Mahonda MAHONDA FPO 73200 

Katavi Mpanda Majengo MPANDA DPO 50100 

Kigoma Kasulu Kumsenga KASULU DPO 47300 

Kigoma Kibondo Kibondo Mjini KIBONDO DPO 47400 

Kigoma Kigoma Kigoma KIGOMA HPO 47100 

Kigoma Uvinza Nguruka NGURUKA FPO 47650 

Kigoma Uvinza Uvinza UVINZA FPO 47600 

Kilimanjaro Hai Bomang'ombe HAI DPO 25300 

Kilimanjaro Hai KIA KIA FPO 25351 

Kilimanjaro Hai 
Machame 
Kaskazini MACHAME SPO 

25350 

Kilimanjaro Moshi Kilimanjaro KIL ROAD FPO 25150 

Kilimanjaro Moshi Kirua Vunjo Kusini UCHIRA SPO 25251 

Kilimanjaro Moshi 
Kirua Vunjo 
Magharibi KIRUAVUNJO SPO 25252 

Kilimanjaro Moshi Longuo 'B' KCMC FPO 25151 

Kilimanjaro Moshi Majengo MAPALALA FPO 25152 

Kilimanjaro Moshi Makuyuni (Himo) HIMO DPO 25250 

Kilimanjaro Moshi 
Marangu 
Mashariki MARANGU DPO 25200 

Kilimanjaro Moshi Mawenzi MOSHI HPO 25100 
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Kilimanjaro Moshi 
Old Moshi 
Mashariki OLD MOSHI SPO 25253 

Kilimanjaro Mwanga Kighare USANGI FPO 25550 

Kilimanjaro Mwanga Msangeni UGWENO FPO 25555 

Kilimanjaro Mwanga Mwanga MWANGA DPO 25500 

Kilimanjaro Rombo Kelamfua/Mokala MKUU ROMBO DPO 25700 

Kilimanjaro Rombo 
Tarakea 
Motamburu TARAKEA FPO 25750 

Kilimanjaro Rombo Kitirima USERI SPO 25751 

Kilimanjaro Same Hedaru HEDARU FPO 25650 

Kilimanjaro Same Kihurio KIHURIO SPO 25658 

Kilimanjaro Same Kisiwani KISIWANI SPO 25653 

Kilimanjaro Same Makanya MAKANYA SPO 25651 

Kilimanjaro Same Mshewa MBAGA MANKA SPO 25654 

Kilimanjaro Same Myamba MAMBA MIAMBA SPO 25659 

Kilimanjaro Same Ndungu NDUNGU SPO 25657 

Kilimanjaro Same Same SAME DPO 25600 

Kilimanjaro Same Suji SUJI SPO 25652 

Kilimanjaro Siha Sanya Juu SANYA JUU DPO 25400 

Kusini Pemba Chake Chake Madungu CHAKECHAKE DPO 74200 

Kusini Unguja Kusini Jambiani JAMBIANI MDC 72150 

Kusini Unguja Kusini Kiongoni MAKUNDUCHI FPO 72100 

Lindi Kilwa Masoko KILWA MASOKO DPO 65400 

Lindi Lindi Makonde LINDI HPO 65100 

Lindi Lindi Nyangao MTAMA FPO 65150 

Lindi Liwale Likongowele LIWALE FPO 65500 

Lindi Nachingwea Boma NACHINGWEA DPO 65300 

Lindi Ruangwa Ruangwa RUANGWA FPO 65600 

Manyara Babati Bagara BABATI DPO 27100 

Manyara Hanang Katesh KATESH DPO 27300 

Manyara Kiteto Kibaya KIBAYA DPO 27500 

Manyara Mbulu Haydom HYDOM FPO 27200 

Manyara Mbulu Imboru MBULU DPO 27400 

Manyara Simanjiro Orkesumet ORKESUMET FPO 27600 

Mara Bunda Bunda Mjini BUNDA DPO 31500 

Mara Musoma Mukendo MUSOMA HPO 31100 

Mara Rorya Mkoma SHIRATI FPO 31300 

Mara Serengeti Mugumu MUGUMU DPO 31600 

Mara Tarime Nyamisangura TARIME DPO 31400 

Mbeya Mbeya Sisimba MBEYA HPO 53100 

Mbeya Mbeya Iyela MWANJELWA DPO 53150 

Mbeya Mbeya Sisimba STAND KUU FPO 53151 

Mbeya Mbeya Uyole UYOLE FPO 53252 

Mbeya Mbeya 
Utengule 
Usongwe MBALIZI FPO 

53253 
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Mbeya Rungwe Bulyaga TUKUYU DPO 53500 

Mbeya Mbarali Rujewa RUJEWA DPO 53600 

Mbeya Mbarali Chimala CHIMALA DPO 53650 

Mbeya Kyela Kyela Kati KYELA DPO 53700 

Mbeya Chunya Chokaa CHUNYA DPO 53800 

Mjini 
Magharibi Mjini Kwahani ZANZIBAR HPO 71100 

Mjini 
Magharibi Mjini Malindi SHANGANI DPO 71150 

Morogoro Gairo Gairo GAIRO FPO 67700 

Morogoro Kilombero Ifakara IFAKARA DPO 67500 

Morogoro Kilombero Kidatu KIDATU DPO 67550 

Morogoro Kilombero Mlimba MLIMBA FPO 67552 

Morogoro Kilombero Mwaya MANG'ULA FPO 67551 

Morogoro Kilosa Kasiki KILOSA DPO 67400 

Morogoro Kilosa Kimamba  A KIMAMBA MDC 67450 

Morogoro Kilosa Mikumi MIKUMI FPO 67452 

Morogoro Malinyi Malinyi MALINYI FPO 67800 

Morogoro Morogoro Boma MOROGORO HPO 67100 

Morogoro Morogoro Kihonda KIHONDA MDC 67153 

Morogoro Morogoro 
Kiwanja Cha 
Ndege MAWENZI FPO 

67151 

Morogoro Morogoro Magadu 
CHUO KIKUU 
SOKOINE DPO 

67152 

Morogoro Morogoro Mji Mkuu MADARAKA DPO 67150 

Morogoro Morogoro Ngerengere NGERENGERE FPO 67252 

Morogoro Mvomero Mhonda TURIANI FPO 67350 

Morogoro Mvomero Mlali MZUMBE DPO 67300 

Morogoro Ulanga Mahenge Mjini MAHENGE DPO 67600 

Mtwara Masasi Mkuti MASASI DPO 63500 

Mtwara Masasi Ndanda NDANDA DPO 63561 

Mtwara Mtwara Shangani MTWARA HPO 63100 

Mtwara Newala Kitangali KITANGALI FPO 63450 

Mtwara Newala Mtonya NEWALA DPO 63400 

Mtwara Tandahimba Tandahimba TANDAHIMBA DPO 63300 

Mwanza Ilemela Ilemela MWANZA AIRPORT DPO 33250 

Mwanza Kwimba Ngudu NGUDU DPO 33500 

Mwanza Magu Magu mjini MAGU DPO 33400 

Mwanza Misungwi Misungwi MISUNGWI DPO 33600 

Mwanza Nyamagana Luchelele NYEGEZI DPO 33153 

Mwanza Nyamagana Mahina BUGANDO DPO 33151 

Mwanza Nyamagana Nyamagana MWANZA HPO 33100 

Mwanza Nyamagana Pamba PAMBA ROAD DPO 33150 

Mwanza Sengerema Nyampulukano SENGEREMA DPO 33300 

Mwanza Ukerewe Nansio NANSIO DPO 33700 
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Njombe Ludewa Ludewa LUDEWA DPO 59400 

Njombe Makete Bulongwa BULONGWA FPO 59550 

Njombe Makete Iwawa MAKETE DPO 59500 

Njombe Njombe Makambako MAKAMBAKO DPO 59251 

Njombe Njombe Njombe Mjini NJOMBE DPO 59100 

Pwani Bagamoyo Bwilingu CHALINZE FPO 61350 

Pwani Bagamoyo Dunda BAGAMOYO DPO 61300 

Pwani Kibaha Mlandizi MLANDIZI DPO 61200 

Pwani Kibaha Tumbi KIBAHA DPO 61100 

Pwani Kisarawe Masaki KISARAWE DPO 61400 

Pwani Mafia Kilindoni MAFIA DPO 61700 

Pwani Mkuranga Mkuranga MKURANGA FPO 61500 

Pwani Rufiji Ikwiriri IKWIRIRI DPO 61650 

Rukwa Kalambo Lyowa MATAI FPO 55400 

Rukwa Nkasi Isunta NAMANYERE DPO 55300 

Rukwa Sumbawanga Katandala SUMBAWANGA HPO 55100 

Ruvuma Mbinga Mbinga Mjini MBINGA DPO 57400 

Ruvuma Namtumbo Namtumbo NAMTUMBO FPO 57300 

Ruvuma Nyasa Mbamba bay MBAMBABAY FPO 57500 

Ruvuma Songea Lituta MADABA FPO 57251 

Ruvuma Songea Mjini SONGEA HPO 57100 

Ruvuma Songea Mjini MAJIMAJI FPO 57150 

Ruvuma Songea Peramiho PERAMIHO FPO 57250 

Ruvuma Tunduru Majengo TUNDURU DPO 57600 

Shinyanga Kahama Isaka ISAKA FPO 37361 

Shinyanga Kahama Kahama Mjini KAHAMA DPO 37300 

Shinyanga Kishapu Kishapu MWADUI FPO 37200 

Shinyanga Kishapu Mwadui Lohumbo KISHAPU FPO 37250 

Shinyanga Shinyanga Kambarage BUNUNGU MDC 37150 

Shinyanga Shinyanga Mjini SHINYANGA HPO 37100 

Simiyu Bariadi Bariadi BARIADI DPO 39100 

Simiyu Maswa Nyalikungu MASWA DPO 39300 

Simiyu Meatu Mwanhuzi MWANHUZI DPO 39400 

Singida Iramba Kiomboi KIOMBOI DPO 43300 

Singida Manyoni Itigi Majengo ITIGI FPO 43450 

Singida Manyoni Manyoni Urban MANYONI DPO 43400 

Singida Mkalama Nduguti MKALAMA SPO 43500 

Singida Singida Ipembe SINGIDA HPO 43100 

Songwe Ileje Itumba ILEJE DPO 54300 

Songwe Mbozi Vwawa MBOZI DPO 54200 

Songwe Momba Tunduma TUNDUMA DPO 54400 

Songwe Songwe Mkwajuni MKWAJUNI FPO 54100 

Tabora Igunga Igunga IGUNGA DPO 45600 

Tabora Igunga Nkinga NKINGA FPO 45650 
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Tabora Kaliua Kaliua KALIUA FPO 45700 

Tabora Nzega Bukene BUKENE FPO 45452 

Tabora Nzega Ndala NDALA FPO 45453 

Tabora Nzega 
Nzega Mjini 
Magharibi NZEGA DPO 

45400 

Tabora Sikonge Sikonge SIKONGE DPO 45300 

Tabora Tabora Kanyenye TABORA HPO 45100 

Tabora Urambo Kiyungi URAMBO DPO 45500 

Tabora Urambo Urambo ULYANKULU FPO 45552 

Tanga Handeni Vibaoni HANDENI DPO 21800 

Tanga Kilindi Songe SONGE FPO 21900 

Tanga Korogwe Manundu KOROGWE DPO 21600 

Tanga Korogwe Mombo MOMBO FPO 21650 

Tanga Lushoto Bumbuli BUMBULI FPO 21762 

Tanga Lushoto Lushoto LUSHOTO DPO 21700 

Tanga Lushoto Soni SONI FPO 21761 

Tanga Muheza Genge MUHEZA DPO 21400 

Tanga Pangani 
Pangani 
Magharibi PANGANI DPO 

21300 

Tanga Tanga Central TANGA HPO 21100 

 

 


